شرایط بحرانی و شیوع گسترده ویروس کرونا در استان گیلان موجب انتقادات گسترده از برگزاری مسابقات بین المللی وزنه برداری جام نامجو در شهر رشت و حضور دو مدرس چینی در حاشیه این مسابقات شد.
به گزارش وارش اسپرت پایگاه خبری ورزش گیلان، در همین رابطه رئیس کمیته پزشکی فدراسیون وزنه برداری ایران در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: این موضوع را از طریق فدراسیون پزشکی ورزشی و برخی جراید شنیدم و بابت چنین خبر کذبی فقط می‌توان اظهار تأسف کرد؛ استان گیلان مانند سایر استان‌های کشور درگیر ویروس کرونا بوده و آرزوی همه این است که هرچه زودتر از این گرفتاری با کمترین تلفات خارج شود.
وی با بیان اینکه دوره کُمون ویروس کرونا بین ۳ تا ۱۴ روز است، افزود: اگر فردی ناقل ویروس کرونا باشد باید پس از دو هفته این ویروس را به نفرات بعدی منتقل کرده و نفرات بعدی نیز پس از حداکثر دو هفته بایستی علائم کروناویروس را بروز دهند؛ همکاری، هم‌دلی، بی‌توجهی به شایعات، تلاش در جهت رعایت نکات بهداشتی و عمل به توصیه متخصصین و مسؤولین ذی‌ربط مهم‌ترین کمک برای عبور از این بحران است.
رئیس کمیته پزشکی فدراسیون وزنه‌برداری با تأکید بر سلامت دو مدرس چینی حاضر در جام فجر تصریح کرد: شایعه سرایت ویروس کرونا از دو مدرس چینی بی‌انصافی بوده و سوءاستفاده از عواطف و احساسات مردم خطه گیلان است و انتشار مطالب نادرست، بی‌اخلاقی بزرگی است؛ دو مدرس چینی و بانوانی که در کلاس مربیگری این دو مدرس حضور پیدا کردند هیچ‌یک علائم ویروس کرونا را نداشته و پس از ۳۷ روز از اتمام این کلاس‌ها دچار این بیماری نشدند.
دکتر باقری با بیان اینکه هیچ‌یک از مدعوین جام بین‌المللی فجر به ویروس کرونا مبتلا نشدند، گفت: فرضیه و شایعه سرایت ویروس کرونا از مدرسین چینی به شهروندان رشتی و سایر گیلانیان از نظر علمی خلاف واقع است.
وی در پاسخ به این سؤال که بهتر نبود از ورود این میهمانان جلوگیری به عمل می‌آمد، گفت: مسؤولیت ممانعت از ورود در مبادی ورودی با وزارت بهداشت بوده و تمام مسافرین خارجی در مبادی ورودی کشور کنترل می‌شدند و در زمان برگزاری جام فجر و بعد از آن گزارشی مبنی بر ابتلا در شرکت‌کنندگان این مسابقه نداشتیم و انتشار ویروس در استان با توضیحات اشاره‌شده از مدعوین این رویداد صحیح نیست.