فوتبال گیلان در طول تاریخ یکی از قطب های قدرتمند در فوتبال کشور بوده است که همیشه با تکیه به بازیکنان بومی توانست در سطح اول فوتبال ایران قد علم کند و مهمترین علل این بقا را می تواند در تیم های پایه کنکاش کرد.
آکادمی فعال باشگاه های گیلانی نظیر داماش(پگاه) و ملوان در کنار دیگر تیم های این استان موجب کشف استعدادهای زیادی برای تیم های بزرگسال استان شد اما در سالیان اخیر شاهد بوده ایم که به فوتبال پایه توجه کمتری شده است.

بازیکنان زیادی در سطح پایه استان مشغول تمرین و تلاش برای رسیدن به اهداف فوتبالی خود هستند، یکی از این بازیکنان کمیل توکلی است که متولد آستارا است. وی فوتبال خود را از ستارگان خزر این شهر مرزی گیلان آغاز کرد و برای ادامه فوتبال به تیم سایپا گیلان پیوست و چندین سال است که به صورت مستمر در لیگ های پایه گیلان مشغول فوتبال است.
پای صحبت این فوتبالیست جوان و جویای نام گیلانی نشستیم که در ادامه می خوانید:

 

*بیوگرافی از خودت بگو…
کمیل توکلی هستم، متولد ۱۳۸۱/۱۱/۳۰ در شهر آستارا… با قد ۱۸۰ سانتی متر چند سالی است که در پست دفاع وسط توپ می زنم.

 

*مربیانت در سالیان اخیر چه کسانی بودند؟
روزبه زمانی، محسن مژدهی، همایون بهبودی و رضا خداپرست از جمله مربیانم در رشت و آستارا بودند که زحمات فراوانی را برایم کشیدند.

 

*آیا توجه ای به فوتبال پایه در گیلان می شود؟
سوال خیلی خوبی کردید، یکی از معضلات فوتبال گیلان عدم توجه به فوتبال پایه است که موجب سواستفاده بسیاری از سودجویان شده است! خیلی از مدارس فوتبال غیرقانونی هستند و بعضی از مربیان فقط مدرک گرفته اند و علمی ندارند تا به شاگردان خود منتقل کنند! امیدوارم دست اندر کاران فوتبال استان توجه ی بیشتری به سطح پایه و بازیکن ساز فوتبال داشته باشند.

 

*الگوی فوتبالیت در سالیان اخیر؟
در ایران از سبک بازی سیدجلال حسینی و محمد مختاری دو‌کاپیتان گیلانی تیم های پرسپولیس و داماش خیلی خوشم می آید و در بین بازیکنان خارجی هم سبک بازی کولیبالی را خیلی می پسندم.

 

*طرفدار کدام تیم باشگاهی هستی؟
تیم های خارجی که طرفدار بارسلونا هستم و در ایران هم طرفدار تیم های استانم هستم که شهرداری آستارا هم امسال در لیگ دو حضور دارد.

 

*به صعود شهرداری آستارا اشاره داشتی، به عنوان یک فوتبالیست آستارایی چه حسی داری که برای اولین بار مردم شهرت در لیگ دو نماینده ای دارند؟
خیلی خوشحالم و بعد از صعود این تیم حتی غیرفوتبالی ها هم خوشحال بودند. شهرداری آستارا می تواند با نتایج خوب این شهر را غرق در شادی کند چون این پتانسیل در بین مردم وجود دارد و به خاطر رگ غیرتی که مردم شهر دارند شاهد حمایت همه جانبه مردم آستارا از این تیم خواهید بود.

 

*حرف پایانی…
جا دارد تشکری داشته باشم از پدرم با آنکه فوتبالی نبود اما در این سالها همه جوره از من حمایت کرد.
همچنین درخواستی هم از رسانه های ورزشی دارم تا توجه بیشتری به فوتبال پایه داشته باشند.

 

مصاحبه: مازیار اصغرزاده – مهرداد ثابت

www.Varesh-Sport.com

وارش اسپرت-پایگاه خبری ورزش گیلان