۱۹ دی‌ماه مریم آزمون از سوی فدراسیون فوتبال به‌عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان ایران انتخاب شد.

به گزارش وارش اسپرت – پایگاه خبری و تحلیلی ورزش گیلان، نکته قابل‌توجه این انتخاب برای ورزش گیلان تنها آغاز به کار تیم ملی بانوان ایران بعد از حدود سه سال نبود. بلکه موضوع دیگری هم فوتبال دوستان این جغرافیا را خشنود کرد؛ مریم آزمون اصالتا اهل گیلان است.

آزمون که حدود ۸ سال گذشته را به دلیل شغل همسرش دور از رشت و در گرگان زندگی کرده تجربه‌ی سه سال هدایت تیم ملی فوتبال زنان کویت را هم در کارنامه دارد.

 

این مربی فوتبال در گفت‌وگو با گیل نگاه ضمن ابراز رضایت از فضای ایجادشده برای آغاز به کار دوباره تیم ملی بزرگ‌سالان ایران گفت: همچنین امیدوارم در آینده‌ای نزدیک برای زندگی به رشت جایی که خانواده‌ام در آن زندگی می‌کنند، برگردم.

او که تجربه‌ی حضور در تیم ملی بانوان به‌عنوان مربی را در کنار هلنا کاستای پرتغالی را هم دارد به‌عنوان سرمربی تیم ملی زیر ۱۳ سال و همچنین مربی تیم ملی فوتسال بانوان ایران هم فعالیت کرده است.

آزمون از آغاز اردوهای بانوان ایران برای آماده‌سازی خبر داد و گفت: بعد از پایان اردوی فعلی به فاصله‌ی کمی اردوی دوم بانوان ایران هم تشکیل می‌شود.

 

به گفته سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، قرار است ۱۲ تا ۱۷ فرودین ماه سال ۱۳۹۶ مسابقات قهرمانی آسیا برگزار ‌شود.

آزمون اضافه کرد: اما هنوز میزبان بازی‌ها مشخص نشده اما این موضوع ما را از پیگیری جدی کار بازنمی‌دارد.

به گفته‌ی او بانوان ایران از ۱۲ تا ۱۷ اسفندماه میزبان تیم ملی فوتبال زنان اوکراین هستند و در این مدت دو تیم دو بازی دوستانه را با یکدیگر برگزار می‌کنند.

آزمون با مناسب توصیف کردن فضا برای فعالیت گفت: باگذشت حدود سه سال همه‌ی فوتبال دوستان از آغاز به کار تیم ملی بزرگ‌سالان زنان خوشحال هستند و من هم از این‌که استارت تیم ملی فوتبال بانوان ایران بعد از حدود سه سال وقفه زده شد راضی هستم و تمام تلاشم را برای بهبود وضعیت تیم ملی فوتبال زنان ایران به کار می‌گیرم تا طلسم عدم حضور دختران در تیم ملی بزرگ‌سالان شکسته شود.

این مربی گیلانی اضافه کرد در این مسیراز خانم پاتریشیا گنزالس مشاور فنی تیم‌های ملی فوتبال بانوان که طرف فیفا در ایران حضور دارند هم مشاوره می‌گیریم و به‌طورکلی اگر فیفا اطلاع داشته باشد که تیم ملی بانوان ایران کار خود را به‌طورجدی آغاز کرده و در حال تدارک برای روزهای آینده است و در ادامه بازی‌هایی هم برگزار می‌کند، برای رتبه‌بندی ما مفید است.

آزمون توضیح داد: برای بهتر شدن وضعیت تیم ملی باید در مسابقات فیفا دی و تورنمنت‌های بین‌المللی هم حضور پیدا کنیم.

او درباره مربیان انتخاب‌شده‌ای که در کنار او به فعالیت می‌پردازند هم گفت: بعد از پیشنهاد همکاری این افراد، فدراسیون حضور آن‌ها را تصویب کرد.

به گفته آزمون، مریم جهان نجاتی که به‌عنوان مربی تیم ملی زنان انتخاب‌شده در زمره مربیان خیلی خوب ایران قرار دارد که در لیگ بانوان حضور موفق دارند و در حال حاضر هم تیمشان در صدر است و سال گذشته هم‌تیمش یعنی شهرداری سیرجان قهرمان لیگ برتر بانوان شد. او همچنین از حضور حمیده حمیدی به‌عنوان مربی دروازه بانان تیم ملی فوتبال زنان ایران دفاع کرد و گفت خانم حمیدی در تیم زیر ۱۹ سال ایران زحمات زیادی متحمل شده است.

سرمربی تیم ملی بانوان تاکید کرد: حتما تماشای برنامه‌های لیگ فوتبال بانوان را برای دعوت بازیکنان شایسته به تیم ملی در دستور کاردارم و در روزهای جمعه که معمولا بازی‌ها برگزار می‌شود تلاش می‌کنم هرکدام از مربیان برای دیدن بازی‌های مهم در ورزشگاه‌ها حضور پیدا کنند و من هم قطعا بازی‌ها را زیر نظر دارم تا اگر بازیکنی شایسته‌ی پوشیدن پیراهن تیم ملی است از این میدان مهم جا نماند.

آزمون با ابراز خشنودی از توجه فدراسیون فوتبال طی سال‌های گذشته به تیم‌های پایه بانوان گفت: هرچند طی سال‌های گذشته تیم ملی بزرگ‌سال ایران حضور موفقی در عرصه‌های بین‌المللی نداشت اما فدراسیون روی فوتبال پایه بانوان کارهای خیلی خوبی انجام داده است و دختران ایران در رده سنی ۱۶ تا ۱۹ سال عملکرد خوبی داشته‌اند و درمجموع در میان ۸ تیم برتر آسیا حضور داریم.

او یکی از دلایل بی‌توجهی به فوتبال بزرگ‌سالان را اصرار برای حضور یک مربی خارجی عنوان کرد و گفت: این موضوع باعث شد که مقداری از غافله عقب بمانیم؛ اما امیدوارم توجه به رده‌های پایه باعث شود که ما به‌زودی شاهد جبران عقب‌ماندگی در رده بزرگ‌سالان باشیم.

این مربی گیلانی درباره فوتبال بانوان گیلان نیز گفت:یادآوری انحلال تیم خوب و ریشه‌دار بانوان ملوان همچنان مایه تاسف و ناراحتی است چون من از نزدیک شاهد تلاش کادر مربیان و بازیکنان این تیم طی سال‌های گذشته بودم و امیدوارم که به‌زودی شرایط فعالیت دوباره این تیم و بازیکنان در فوتبال ایران فراهم شود.

آزمون گیلان را سرشار از دختران با استعداد در فوتبال و فوتسال معرفی کرد و گفت امیدوارم با سرمایه‌گذاری مناسب امکان شکوفا شدن این جوانان در کشور و حضور آن‌ها در تیم ملی باشیم.

این مربی گیلانی درباره تجربه‌ی سه‌ساله‌ی خود در کویت هم گفت: فوتبال بانوان در این کشور فاقد ساختار لازم بود و شرایطی مشابه فوتبال ما طی سال‌های اول فعالیت البته با امکانات بهتر داشتند اما آن‌ها درصدد بودند که ما مقدمات کار و برنامه‌ریزی لازم را برای آن‌ها فراهم کنیم تا بتوانند در سال‌های آینده به نتایج مطلوب برسند.

آزمون با مقایسه دو کشور ایران و کویت ادامه داد: درحالی‌که ما در ایران دارای شرایط بسیار خوبی ازنظر پتانسیل‌های انسانی هستیم اما ازنظر امکانات و حمایت‌های مالی کشورهایی نظیر کویت وضعیت بهتری نسبت به ما دارند.

 

/ گیل نگاه