سرپرست فعلی ورزش های همگانی گیلان با اجرای روندی معکوس نه تنها زمینه های برگزاری انتخابات جدید را فراهم نکرده که دست به برکناری عوامل هیات و ابلاغ های جدید نیز زده است و در بسیاری از پست ها تغییر و تحول ایجاد کرده است تا هیات ورزشهای همگانی گیلان بیشتر به گعده ای خودمانی تبدیل شود.

 

در فروردین سال جاری بود که طی حکمی با پیشنهاد اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان، مریم بخشی مسئول امور بانوان اداره کل ورزش و جوانان گیلان و نائب رئیس هیات های ورزشی اسکواش و بسکتبال به عنوان سرپرست ورزش های همگانی منصوب و جانشین ابراهیم سقایی شد . این بدان معنا بود که مریم بخشی طبق قانون فرصتی سه ماهه داشت که بتواند انتخابات ورزش های همگانی را در استان اجرا کند.

از آن زمان تاکنون نه تنها انتخابات جدید برگزار نشده که برخلاف قانون و با وجود احکام قبلی انتصابات جدید در این حوزه شکل گرفته است و در طی روزهای گذشته بسیاری از کادرهای هیات ورزش های همگانی دچار تغییر و تحول شده اند. این در حالی که است طبق تبصره ۳ ماده ۱۰ قانون انتخابات آیین نامه هیات های ورزش استان ها، رئیس فدراسیون پس از برکناری یا استعفا رئیس هیئت, به پیشنهاد مدیر کل ورزش و جوانان شخصی را به عنوان سرپرست تعیین می نماید و مجمع عمومی ظرف مدت ۳ ماه نسبت به انتخاب رئیس جدید هیئت با رعایت مقررات اقدام خواهد نمود. در این میان سرپرست جدید حق ابلاغ جدید را نداشته و موظف به ادامه همکاری با کادر هیات است و دبیران قانونی امور مربوط به انتخابات را برگزار خواهند نمود که این مساله در سال ۸۷ از سوی سازمان تربیت بدنی به مدیران کل تربیت بدنی ابلاغ شده است. 

 

اما ظاهرا سرپرست فعلی ورزش های همگانی گیلان با اجرای روندی معکوس نه تنها تا کنون زمینه برگزاری انتخابات جدید را فراهم نکرده که دست به برکناری عوامل هیات و ابلاغ های جدید نیز زده است و در بسیاری از پست ها تغییر و تحول ایجاد کرده است تا هیات ورزشهای همگانی گیلان بیشتر به گعده ای خودمانی تبدیل شود. این نکته حائز اهمیت است که چگونه تاکنون برگزاری انتخابات به تاخیر افتاده و به جای آن چنین تغییر و تحولاتی را شاهد هستیم؟ این نکته که سرپرست های جدید بدون رای اعضای مجمع حق ابلاغ های جدید را ندارند با این نیت در قانون ذکر شده که جلوی فرمایشی بودن انتخابات گرفته شود، وگرنه با این وصف سرپرست به راحتی می تواند در روند انتخابات و ترتیب اعضای مجمع دخالت کند. ولی متاسفانه مهجوریت هیات های ورزشی چون ورزش های همگانی و عدم نگاه به آن ها از سوی جامعه و رسانه ها باعث می شود که سرپرستان جدید به طور سرخود و گاها فراقانونی اقدام به کار نمایند.

البته این نکته نیز گفتنی است که خانم بخشی همزمان با سرپرستی ورزش های همگانی ، به عنوان مسئول ورزش و جوانان بانوان ونائب رئیسی هیات ورزشی بسکتبال و هیات ورزشی اسکواش نیز فعالیت می کرد و به نوعی به عنوان ام المشاغل ورزش گیلان شناخته می شود.البته ایشان به دلیل آن چه مشغله کاری دانستند در آبان ماه استعفای خود را از هیات اسکواش اعلام کردند اما ظاهرا توانایی مشغله کاری در پست های دیگر را دارا هستند! همه نیز ظاهرا باید بپذیرند که این ها هیچکدام در راستای ممنوعیت دو شغله بودن محسوب نمی شود و همه پست های ایشان در راستای همان کارمندی اداره ورزش و جوانان است و این که بسکتبال ، ورزش های همگانی چه نسبتی با یکدیگر دارند در راستای همان نزدیکی بدنسازی، اسکواش ، ورزش بانوان و ورزشهای روستایی و عشایری است که قبلا همزمان در هیات های آن ها فعالیت می کردند.

باید توجه داشت که از زمان سرپرستی خانم بخشی در ورزش های همگانی فعالیت های این هیات نیز به شدت کمرنگ دنبال می شود و کمتر کسی از فعالیت های ورزش همگانی باخبر است.به طور نمونه با بررسی قسمت اخبار سایت فدراسیون ورزش های همگانی متوجه می شوید که کمترین خبری از ورزش های همگانی استان گیلان پیدا می شود و تنها چند برنامه کوهنوردی و تی آر ایکس استان اطلاع رسانی شده است. در حالی که در شهرستان های دیگر شاهد فعالیت گسترده پیاده روی خانوادگی و فعالیت های همگانی مناسب با این فدراسیون هستیم. اما در اینجا برگزاری پیاده روی و ورزش های همگانی را شهرداری ها بیشتر بر عهده دارند. یکی از مهمترین وظایف هیات های همگانی بحث آموزش همگانی و کمیته های ورزشی است که متاسفانه به دلیل عدم توجه به این موضوع بسیاری از هیات های دیگر با برگزاری این کلاسها که به هیات همگانی تعلق دارد اقدام به کسب درآمد کرده اند.

آن چیزی که باید مورد تاکید قرار بگیرد این است که بتوان با رعایت قانون نسبت به برگزاری هرچه سریعتر انتخابات هیات های ورزشی اقدام شود و از سردرگمی و عدم تمکین به قانون کاسته شود. متاسفانه ورزش های همگانی در گذشته نیز مورد ظلم واقع شده و بعد از شهردار اسبق رشت مدت ها توسط یکی از کارکنان اداره ورزش و جوانان به عنوان سرپرست اداره می شد. به نظر می رسد این روند نادرستکه مدت هاست شاهد آن هستیم بدانجا رسیده که اکنون چیزی به نام ورزش همگانی در استان گیلان معنا و مفهومی چندانی ندارد و کمتر کسی از آن مطلع است. / گیل خبر